• Glenmark w Polsce

  O Nas
  Produkty
    RX leki na receptę
    OTC leki bez recepty
    Suplementy diety
    4Akne
    Revitasens
    Revitanerw Junior
    Rekarnival
  Nagrody
  Zarząd
  Zgłoś działanie niepożądane leku
  Zgłoś incydent medyczny wyrobu medycznego lub działanie niepożądane kosmetyku lub suplementu diety
  Kariera

   

  Ostatnio odwiedzane strony
  4AKNE • Składniki zawarte w 4AKNE wykazują działanie ochronne, w tym obronne przed nagromadzeniem wolnych rodników. Biorą udział w procesie podziału komórek, dzięki czemu wspomagają odbudowę m.in. komórek skóry. Współdziałanie składników 4AKNE od wewnątrz pomaga utrzymać zdrową skórę.


  Polecany dla młodzieży w okresie dojrzewania w celu wspomagania prawidłowego funkcjonowania skóry (np. dla osób z tendencją do przetłuszczania skóry i tworzenia się zanieczyszczeń).

  Polecany dla młodzieży i dorosłych w celu utrzymania zdrowej skóry.
  Zastosowanie


  Codzienna pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej.


  Efekt


  Znaczna poprawa wyglądu skóry z tendencją do przetłuszczenia i tworzenia się zanieczyszczeń.Znaczna redukcja zmian trądzikowych, gładka i naturalnie matowa skóra..


  Sposób użycia


  1 tabletka dziennie. Nie przekraczać zalecanej dziennej porcji produktu do spożycia. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.Niewielką ilość kremu nanieść na oczyszczoną skórę twarzy, szczególnie uwzględniając partie skłonne do łojotoku (czoło, broda, nos).


  Informacje


  Co wiemy o trądziku?
  Trądzik pospolity to zapalna choroba skóry, dotycząca mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Każdy wie jakie są jego objawy, bo prawie każdy miał z nim problem w jakimś momencie swojego życia. Problem ten dotyczy 80% młodych ludzi w okresie dojrzewania, a coraz częściej także osób dorosłych. Choroba charakteryzuje się pojawieniem wykwitów grudkowo-krostkowych, zaskórników i grudek, które zlokalizowane są głównie na twarzy i plecach.

  Jakie są mechanizmy powstawania trądziku?
  Występowanie trądziku związane jest ze zwiększonym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe zlokalizowane w okolicach mieszków włosowych. Powstanie zmian jest wynikiem zarówno nadmiernego wytwarzania łoju, jak i zmian w jego składzie. Dochodzi przy tym do nadmiernego rogowacenia naskórka i zaczopowania ujść mieszków włosowych. Utrudnia to prawidłowe wydzielanie łoju na zewnątrz, co prowadzi do stopniowego poszerzania przewodów gruczołów łojowych i powstawania zaskórników. Są one pierwszym elementem rozwoju zmian trądzikowych. Wraz z poszerzaniem przewodów gruczołów łojowych dochodzi do powstania grudek ze stanem zapalnym i namnażania się bakterii Propionibacterium acnes.
  Bakterie uwalniają szereg enzymów (lipazy, proteazy), które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego. Reakcje zapalne, zapoczątkowana przez Propionibacterium acnes, prowadzą do pojawienia się wykwitów grudkowo-krostkowych. W cięższych postaciach trądziku tworzą się głębokie ropne nacieki i przetoki, które pozostawiają po sobie blizny.
  Należy pamiętać, że pierwotną przyczyną powstawania trądziku jest nadprodukcja łoju przez gruczoły łojowe, dalsze etapy są efektem tego zjawiska.

  Co jest przyczyną pojawienia się zmian trądzikowych?
  Pojawienie się zmian trądzikowych jest wynikiem współdziałania wielu czynników. Głównie jest to nadmierna aktywność hormonów płciowych szczególnie androgenów, ale także stres, niewłaściwa pielęgnacja i niezdrowy tryb życia. W powstawaniu zmian trądzikowych odgrywają także rolę czynniki genetyczne. U chorych z uporczywym trądzikiem często stwierdza się w wywiadzie występowanie trądziku u innych członków rodziny. Dzięki temu, że mechanizmy rozwoju zmian skórnych są dobrze poznane, można skutecznie leczyć trądzik.

  Jakie czynniki zaostrzają zmiany trądzikowe?
  Wiadomo, że niektóre leki np. sterydy mogą powodować powstanie albo nasilanie zmian trądzikowych. Również niektóre kosmetyki mogą działać komedogennie (czyli nasilać tworzenie zaskórników). Wydaje się, że stosowana dieta też ma znaczenie- spożywanie dużych ilości mleka, czekolady oraz innych pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym może nasilać przebieg choroby. Pewną rolę w nasileniu zmian chorobowych ma także długotrwały stres.

  Jakie postacie trądziku występują najczęściej?
  Trądzik może występować w różnym nasileniu i pod różnymi postaciami klinicznymi. Najczęściej jest to trądzik o lekkim przebiegu czyli zaskórnikowy lub grudkowy.
  Jednak może tez mieć przebieg ciężki i występować jako trądzik ropowiczy, guzkowy, odwrócony czy piorunujący.
  W przebiegu trądziku mogą występować także zmiany, które są następstwem lub powikłaniem stanu zapalnego np. zaburzenia barwnikowe, blizny czy zmiany naczyniowe.
  Zmiany takie dotyczą najczęściej osób z trądzikiem o ciężkim przebiegu.
  W zależności od charakteru dominujących zmian stosowane jest odpowiednie leczenie.

  Jak leczymy trądzik?
  Trądzik jako choroba przewlekła - wymaga leczenia długotrwałego, bywa, ze przez wiele miesięcy. Leczenie zależy od postaci klinicznej i nasilenia choroby. Czas leczenia zależy też od tego, w którym momencie rozpoczniemy terapię. Im wcześniej, tym lepiej. Podstawą sukcesu terapeutycznego jest dobra współpraca z lekarzem oraz systematyczne stosowanie zaleconych leków. Duże znaczenie w terapii trądziku ma też odpowiednia pielęgnacja skóry.
  Na skuteczną terapię składa się leczenie farmakologiczne, pielęgnacyjne i wspomagające.
  W zasadzie żaden pojedynczy środek nie działa w pełni skutecznie na wszystkie przyczyny powstawania trądziku, dlatego najczęściej stosuje się leczenie skojarzone: kombinację leków stosowanych doustnie i miejscowo. Lekarz ustala schemat leczenia indywidualnie po zebraniu dokładnego wywiadu. Istnieje wiele preparatów przeciwtrądzikowych dostępnych na receptę i bez recepty do stosowania miejscowego i ogólnego, które wykazują dużą skuteczność w leczeniu różnych postaci tej choroby.
  W trądziku o niewielkim i średnim nasileniu na ogół wystarcza leczenie miejscowe. Miejscowo czyli zewnętrznie leczy się trądzik od zaskórnikowego do grudkowego.
  Ogólne czyli doustne leczenie stosuje się w trądziku umiarkowanym i ciężkim.
  Należy pamiętać, że pełny efekt kuracji uzyskuje się po minimu trzech miesiącach. Leczenie powinno być kontynuowane także przez pewien czas po ustąpieniu objawów, aby zapobiec nawrotom.
  W terapii miejscowej dąży się do oddziaływania na dwa podstawowe zjawiska zachodzące w trądziku: nadmierne wydzielanie przez gruczoły łojowe oraz odczyn zapalny wywoływany przez bakterie.
  Dlatego najczęściej stosuje się terapię skojarzoną z antybiotykiem i nadtlenkiem benzoilu lub retinoidami.
  Leczenie ogólne dotyczy ciężkich postaci trądziku, prowadzone jest zawsze przez dermatologa. Stosowane są antybiotyki, retinoidy i leczenie hormonalne.
  Dodatkowo w trądziku stosuje się witaminy działające przeciwłojotokowo: amid kwasu nikotynowego (witamina PP),witaminy z grupy B i witaminę C oraz cynk.

  Jakie znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry?
  Skóra każdej osoby z trądzikiem jest wrażliwa i wymaga szczególnej pielęgnacji. Właściwie dobrane produkty pielęgnacyjne mogą wspomóc leczenie, a systematycznie stosowane po leczeniu zapobiegać nawrotom choroby.
  Do mycia skóry najlepiej używać delikatnych preparatów, które nie zawierają mydła i są hipoalergiczne. Bardzo istotne jest stosowanie odpowiednich kremów, które działają przeciwłojotokowo, a jednocześnie nie mają działania drażniącego. Najlepiej jeśli swoim składzie zawierają substancje ograniczające rozwój bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

  Jak możemy wspomóc leczenie trądziku?
  W leczeniu trądziku poza lekami oraz odpowiednią pielęgnacją naszej skóry powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, która zmniejszy poziom wytwarzanego łoju, a tym samym przyczyni się do złagodzenia objawów choroby. Rola diety w leczeniu trądziku jest nadal tematem badań. Z ostatnich badań amerykańskich naukowców oraz obserwacji wielu osób chorych na trądzik wynika, iż na stan skóry ma wpływ tzw. indeks glikemiczny (IG) spożywanych pokarmów. Osoby z trądzikiem powinny wybierać produkty o niskim IG, dzięki czemu w ich organizmie nie będzie dochodziło do nagłych skoków poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Dieta w trądziku powinna być szczególnie bogata w witaminy A, Bi C oraz mikroelementy (cynk), które są przeciwutleniaczami. W ostatnim czasie korzystną rolę wspomagającą leczenie trądziku przypisuje się także preparatom zawierającym laktoferynę. 

  Co to jest laktoferyna?
  Jest to naturalne białko występujące w mleku przy czym największe stężenie zaobserwowano w mleku ludzkim. Laktoferyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, zmniejsza reakcje zapalne w obrębie skóry oraz przeciwłojotokowe na drodze hamowania utleniania skwalenu. Mechanizm działania przy stosowaniu doustnym opiera się na aktywności związanej z mobilizacją układu immunologicznego.
  Stosowana w odpowiedniej dawce może przyczynić się do poprawienia ogólnej kondycji skóry.
  Musimy pamiętać, że trądzik jest chorobą skóry wymagającą leczenia przez lekarza dermatologa. Jednak właściwa pielęgnacja skóry oraz zdrowy tryb życia stanowi ważny element uzupełniający i przyśpieszający efekty leczenia.

  Opracowała lek. med. Mariola Wronecka